609 529 530

Stomatolog dziecięcy, leczenie z gazem rozweselającym.

Milena Stefańczyk

leczenie stomatologiczne bez bólu, Milena Stefańczyk Kędzierzyn-Koźle

Stomatologia dziecięca Kędzierzyn-Koźle

 

Dla dzieci wizyta u stomatologa to kolejny etap poznawania świata – odkrywania czegoś nowego - jeszcze nie znanego. Warto pokazać najmłodszym, że wizyta u dentysty nie jest niczym strasznym, dlatego bardzo serdecznie zapraszam dzieci wraz z rodzicami na wizyty zapoznawcze. Warto przełamać pierwsze lody przed zabiegiem.

 

Kluczem do współpracy jest zdobycie zaufania maluchów, okazanie im dużo cierpliwości i wyrozumiałości. W mojej praktyce staram się leczenie zamienić w zabawę. Jeśli stan uzębienia dziecka pozwala, zaczynam od wizyty adaptacyjnej, poprzez atrakcyjne połączenie zabawy i nauki. Dzięki mojemu doświadczeniu i przy wsparciu sedacji sprawiam, że dzieci same proszą o wyleczenie ząbków i z uśmiechem wracają na kolejne wizyty. 

Kładę szczególny nacisk na bezbolesny i bezstresowy przebieg zabiegów.

Poza klasycznymi kosmetycznymi materiałami stosowanymi w zębach stałych proponuję kolorowe wypełnienia do zębów mlecznych. Do wyboru jest siedem ciekawych kolorów: złoty, srebrny, niebieski, różowy, zielony, pomarańczowy i cytrynowy. Wszystkie z błyszczącym brokatem. Kolor wypełnienia wybiera sam mały pacjent, co dodatkowo zachęca go do współpracy podczas zabiegu. W przypadku dzieci bojących się dentysty odwraca to uwagę od samego zabiegu i powoduje zmniejszenie stresu. Kolorowe wypełnienie pobudza dziecięcą wyobraźnię. Mali pacjenci mogą wybrać swój ulubiony kolor lub komponować tęczę. Kolorowa plomba tworzona przez dziecko to coś wyjątkowego, czego nie mają inne dzieci - coś, czym można się pochwalić.

 

Zachęcam rodziców małych pacjentów do wykonywania zabiegów profilaktycznych w postaci lakowania i lakierowania zębów. Jeżeli posiadacie Państwo zdjęcie pantomograficzne wykonane w czasie ostatnich 12 miesięcy, także proszę je zabrać na wizytę. Jako rodzice, odgrywacie bardzo ważną rolę w podejściu dziecka do wizyt u stomatologa. Przed rozpoczęciem leczenia należy wyjaśnić dziecku, co wydarzy się w gabinecie stomatologicznym, używając zrozumiałych dla niego słów oraz unikając wyrazów nacechowanych negatywnie (typu: ból, strach, wiercenie, poboli chwilę, wyrwanie zęba itp.). Bardzo pomocne są książeczki, bajki, gdy główny bohater był u stomatologa, np.: z serii "Było sobie życie" odcinek pt. "Kubki smakowe i zęby" lub "Świnka Peppa" odcinek "U dentysty".

dobry stomatolog Kędzierzyn-Koźle

Wizyty kontrolne i adaptacyjne

 

Pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym zalecam odbyć tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka – około 6-8 miesiąca życia. Celem tak wczesnej wizyty jest nauczenie właściwej techniki szczotkowania zębów i co najważniejsze zwrócenie uwagi rodziców na prawidłowych nawyki żywieniowe. Wszystko po to by zęby były zdrowe i błyszczące. Ze względu na mniejszy stopień mineralizacji proces rozwoju próchnicy w zębach mlecznych przebiega zdecydowanie szybciej niż w zębach stałych. By odpowiednio wcześnie wykryć zmiany próchnicowe, zachęcam do wizyt kontrolnych co 3-4 miesiące.

 

Regularne wizyty pozwalają oswoić dzieci z lekarzem stomatologiem, utrzymać więź i wypracowane zaufanie. Właściwa technika szczotkowania zębów i zbilansowana dieta to podstawowe elementy profilaktyki próchnicy. Dlatego chętnie przeprowadzam szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej z użyciem modeli demonstracyjnych. Doradzam jakich przyborów i środków używać do higieny jamy ustnej dzieci, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Kontrola Ortodontyczna dzieci

 

Pierwsza konsultacja ortodontyczna powinna się odbyć najpóźniej wraz z początkiem wyrzynania się zębów stałych, tj. ok. 6-7. roku życia, jeżeli wcześniej nie zostały stwierdzone nieprawidłowości. Wcześnie zdiagnozowane wady umożliwiają szybsze wyleczenie, wymagają mniejszego nakładu finansowego oraz często wiążą się z brakiem konieczności leczenia w późniejszym czasie. W wieku dziecięcym często stosuje się głównie aparaty ruchome oraz proste ćwiczenia, jednak wymaga to systematyczności, samodyscypliny oraz współpracy pomiędzy dzieckiem, rodzicami i lekarzem.

 

Nieprawidłowości wskazujące na potrzebę konsultacji ortodontycznej u dzieci:

 

  • złe nawyki (obgryzanie paznokci, ołówka, ssanie palca, smoczka, zbyt długie picie z butelki)

  • oddychanie przez usta

  • stale otwarta buzia podczas snu lub zabawy

  • asymetryczne rysy twarzy

  • nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka

  • przedwczesna utrata zębów mlecznych

  • opóźnione wyrzynanie zębów

  • nieprawidłowe ustawienie zębów

  • nieprawidłowa mowa

  • jednostronne żucie

 

Wady zgryzu - jak im zapobiegać? Kiedy można zdiagnozować i zacząć leczyć?

 

  • W okresie niemowlęcym i poniemowlęcym należy zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie dziecka podczas snu i karmienia, unikać zbyt długiego trzymania smoczka lub palca w buzi.

  • Stan zdrowia zębów mlecznych wpływa na stan uzębienia stałego. Mleczaki są niezbędne do żucia pokarmu, właściwego rozwoju mięśni, aparatu mowy, a także utrzymują przestrzeń dla zębów stałych zapobiegając tworzeniu się nieprawidłowych kontaktów międzyzębowych. Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być powodem powstawania wad zgryzu, zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

  • W okresie uzębienia mlecznego i jego wymiany należy zwracać uwagę na to, aby dziecko podczas snu i zabawy oddychało przez nos. Istotne znaczenie ma skład pokarmów, ale także ich konsystencja (jedzenie nie może być zbyt miękkie i rozdrobnione).

  • Wady zgryzu można zaobserwować już po pojawieniu się kilku pierwszych zębów. Leczenie na tym etapie polega głównie na ćwiczeniach wzmacniających czynność mięśni.

ortodonta Kędzierzyn-Koźle

Stomatolog dziecięcy Kędzierzyn-Koźle, sedacja wziewna, leczenie gazem rozweselającym 

Umów się na wizytę 

Wszelkie prawa zastrzeżone, wykonanie JL.